Prościej się nie da
ta zasada obowiązuje przy rozwiązywaniu zadań egzaminacyjnych. Jej konsekwencją jest oszczędność czasu i zmniejszenie ryzyka popełnienia błędów.
Prościej się nie da
ta zasada obowiązuje przy
rozwiązywaniu zadań egzaminacyjnych. Jej konsekwencją jest
oszczędność czasu i zmniejszenie ryzyka popełnienia błędów.
Dziś zaczynają się egzaminy, wszystkim życzę jak najlepszych wyników. Kończymy powtórkę językiem PHP, który najrzadziej występował w arkuszach praktycznych.
SQL to na egzaminie pisemnym najczęściej pojawiająca się technologia i coraz częściej występuje na egzaminie praktycznym. Warto posiadać wiedzę z tego tematu.
W języku CSS aby sformatować dowolny element języka HTML w ten sposób, że po najechaniu na niego kursorem zmienia on kolor czcionki, należy zastosować pseudoklasę
Dana jest tabela ksiazki z polami: tytul, autor (typu tekstowego), cena (typu liczbowego). Aby kwerenda SELECT zwróciła tylko tytuły, dla których cena jest mniejsza od 50 zł, należy zapisać:
W bazie danych MySQL dana jest tabela programów komputerowych o polach: nazwa, producent, rokWydania. Aby kwerenda SELECT zwróciła wszystkie nazwy producentów tak, by nazwy te nie powtzrzały się, należy zapisać:
SELECT UNIQUE producent FROM programy;
SELECT DISTINCT producent FROM programy;
SELECT producent FROM programy WHERE UNIQUE;
SELECT producent FROM programy WHERE producent NOT DUPLICATE;
Tabela filmy zawiera klucz główny id oraz klucz obcy rezyserID. Tabela rezyserzy zawiera klucz główny id. Obydwie tabele połączone są relacją jeden po stronie rezyserzy do wielu po stronie filmy. Aby w kwerendzie SELECT połączyć tabele filmy i rezyserzy, należy zapisać
... filmy JOIN rezyserzy ON filmy.id = rezyserzy.id ...
... filmy JOIN rezyserzy ON filmy.id = rezyserzy.filmyID ...
... filmy JOIN rezyserzy ON filmy.rezyserID = rezyserzy.id ...
... filmy JOIN rezyserzy ON filmy.rezyserID = rezyserzy.filmyID ...
Skończyły się pewniaki zaczyna się wróżenie. JavaScript gościł na egzaminach praktycznych dość często ale takim faworytem jak grafika, HTML i CSS nie jest. Spróbujmy na podstawie dotychczas zamieszczonych zadań określić zakres powtórki.
Trzecią czynnością w przygotowaniu witryny na egzaminie praktycznym jest wykonanie zaleceń dotyczących jej wyglądu. Najczęściej mamy konkretne wytyczne i obraz przedstawiający stronę. Powtórzmy najczęściej stosowane reguły CSS.
10 sesji egzaminacyjnych, kilkanaście wersji arkuszy i zawsze coś z grafiki. Najważniejsze aby wykonać obrazy według wytycznych (i mieć nadzieje że są zgodne z kryteriami oceniania CKE). Wybieramy edytor który znamy najlepiej, liczy się czas, bo pozostałe zadania są o wiele trudniejsze. Poniżej krótka historia grafiki na praktycznym egzaminie E.14.
W tabeli podzespoły należy zmienić wartość pola URL na "toshiba.pl" dla wszystkich rekordów, gdzie pole producent to TOSHIBA. W języku SQL modyfikacja ta będzie miała postać:
UPDATE podzespoly SET URL='toshiba.pl'
UPDATE producent='TOSHIBA' SET URL = 'toshiba.pl';
UPDATE podzespoly.producent='TOSHIBA' SET URL='toshiba.pl';
UPDATE podzespoly SET URL = 'toshiba.pl' WHERE producent = 'TOSHIBA';
W języku MySQL należy zastosować polecenie REVOKE, aby użytkownikowi anna odebrać prawo do dokonywania zmian jedynie w definicji struktury bazy danych. Polecenie odpowiadające odebraniu tych praw ma postać
REVOKE ALL ON tabela1 From 'anna'@'localhost'
REVOKE CREATE ALTER DROP ON tabela1 FROM 'anna'@'localhost'
REVOKE CREATE UPDATE DROP ON tabela1 FROM 'anna'@'localhost'
REVOKE CREATE INSETRT DELETE ON tabela1 FROM 'anna'@'localhost'
W ramce przedstawiono kod JavaScript z błędem logicznym. Program powinien wypisać informacje, czy liczby są sobie równe czy nie, lecz nie wykonuje tego. Wskaż odpowiedź, która dotyczy błędu.
Nieprawidłowo zadeklarowano zmienne.
Przed klauzulą else nie powinno być średnika.
W klauzuli if występuje przypisanie zamiast porównania.
Instrukcje wewnątrz sekcji if oraz else powinny być zamienione miejscami.
PHP jest to język programowania stanowiący część tak zwanego backendu strony internetowej. Ma on za zadanie sprawienie, że strona "ożyje" to znaczy, że za jego pomocą będzie odpowiadać na czynności wykonywane przez użytkownika. W przeciwieństwie do JavaScriptu w języku PHP kod jest wykonywany są po stronie serwera za pomocą tak zwanego interpretera. Dzięki czemu zwykły użytkownik z poziomu przeglądarki nie jest w stanie podejrzeć kodu PHP ponieważ przeglądarka otrzymuje tylko wynik.